Festivals Fairs Fun

Illinois State Fair 2017 Daily Schedule
    August 10 - 20, 2017
    Springfield, Illinois


Saturday, August 12, 2017 - Kids Day

7:30 am - Jr. Barrows Swine Show - Jr. Livestock Building
8:00 am - Chicken Poultry Show - 105 Building
8:00 am - Bantams Poultry Show - 105 Building
8:00 am - Polled Hereford Beef Cattle Show - Livestock Center
8:00 am - Hereford Beef Cattle Show - Livestock Center

8:00 am - Jr. Market Lambs Sheep Show - Jr. Livestock Building
9:00 am - Waterfowl Poultry Show - 105 Building
9:00 am - Wethers Meat Goats Goat Show - Goat Barn
9:00 am - Commercial Exhibits - Exposition Building
9:00 am - U.S. Post Office - Exposition Building

9:00 am - Prairie Land Dance Club - Illinois Building Auditorium
9:00 am - Gladiolus Show - Emmerson Building Annex
10:00 am - Amateur Art Exhibit - Artisans Building
10:00 am - Professional Art Exhibit - Artisans Building
10:00 am - Lotus Fire Belly Dancing - Illinois Building Auditorium



10:00 am - Brown Sugar Contest - Hobbies Arts and Craft Building
10:00 am - Smokey Bear Appearances, BB Gun Range, Do It Yourself Tie Dye, Rock Climbing Wall, Youth 3D Archery - Conservation World
10:00 am - Ag Tour - Ag Tent
10:30 am - Display Cases - Hobbies, Arts and Craft Building
10:30 am - Fishing Clinic - Conservation World

10:30 am - Canine Demonstration Ag Tent
10:30 am - American Chemical Society / Illinois Chapter - Conservation World
11:00 am - DePriest Puppets - Kids Korner
11:00 am - Central Illinois Irish Dance - Illinois Building Auditorium
11:00 am - Voyageur Canoe Rides - Conservation World

11:00 am - Fly Fishing Demo - Conservation World
11:00 am - Blacksmith John Massey - Conservation World
11:30 am - Fiddle and Banjo Contest - Lincoln Stage
11:30 am - Sunshyne the Clown and Tim the Twister - Kids Korner
11:30 am - Hooper the Hypnotist - Ag Tent



12:00 pm - Double Identity - Apex Stage
12:00 pm - Prairie Land Dance Club - Ethnic Village Stage
12:00 pm - Kim Sheahan Storyteller - Kids Korner
12:00 pm - Fleming Academy of Performing Arts - Illinois Building Auditorium
12:00 pm - Xpogo Stunt Team - Thrillville / Gate 12

12:00 pm - Phat Kitty - Coors Light Tent
12:00 pm - Musical Entertainment - Miller Lite Tent
12:00 pm - Harness Racing: Colt Stakes Eliminations, Illinois State Fair Colt Stakes Aged Divisions, and IL Department of Agriculture State Fair races - Grandstand
12:00 pm - Fishing Clinic - Conservation World
12:00 pm - Paul Bunyan Lumberjack Show - Conservation World

12:30 pm - Sunshyne the Clown and Tim the Twister - Kids Korner
12:30 pm - American Chemical Society / Illinois Chapter - Conservation World
1:00 pm - Brass Band of Central Illinois - Ethnic Village Stage
1:00 pm - DePriest Puppets - Kids Korner
1:00 pm - Jan's Dance Studio - Illinois Building Auditorium



1:00 pm - Cirque Extreme - Thrillville/Gate 12
1:00 pm - Skyline Ridge - Miller Lite Tent
1:00 pm - Exit 52 - Budweiser Tent
1:00 pm - Fly Fishing Demo - Conservation World
1:00 pm - Meat Judging - Ag Tent

1:30 pm - Hooper the Hypnotist - Shed Stage
1:30 pm - Kim Petzing Storyteller - Kids Korner
1:30 pm - Fishing Clinic - Conservation World
2:00 pm - Ultraviolet - Apex Stage
2:00 pm - Ponytail Contest - Lincoln Stage

2:00 pm - Sunshyne the Clown and Tim the Twister - Kids Korner
2:00 pm - Marshall-Putnam-Stark Show Choir - Illinois Building Auditorium
2:00 pm - Xpogo Stunt Team - Thrillville/Gate 12
2:00 pm - Paul Bunyan Lumberjack Show - Conservation World
2:00 pm - Blacksmith John Massey - Conservation World


  Illinois State Fair 2017 Daily Schedule:


  • Aug. 10 - Preview     • Aug. 11 - Friday

  • Aug. 12 - Saturday     • Aug. 13 - Sunday

  • Aug. 14 - Monday     • Aug. 15 - Tuesday

  • Aug. 16 - Wed.     • Aug. 17 - Thursday

  • Aug. 18 - Friday     • Aug. 19 - Saturday



2:30 pm - Eating Contest - Shed Stage
2:30 pm - Kim Sheahan Storyteller - Kids Korner
3:00 pm - Spfld International Folk Dancers - Ethnic Village Stage
3:00 pm - Hillary Fitz Trio - Shed Stage
3:00 pm - Decorated Diaper Contest - Lincoln Stage

3:00 pm - DePriest Puppets - Kids Korner
3:00 pm - Vegetarian Course as Main Dish - Hobbies, Arts and Craft Building
3:00 pm - Fishing Clinic - Conservation World
3:00 pm - American Chemical Society/Illinois Chapter - Conservation World
3:30 pm - Kim Petzing Storyteller - Kids Korner

3:30 pm - Cirque Extreme - Thrillville/Gate 12
3:30 pm - Ag Tour - Ag Tent
4:00 pm - Alley Cats - Rising Star Stage
4:00 pm - Diaper Derby Contest - Lincoln Stage
4:00 pm - Sunshyne the Clown & Tim the Twister - Kids Korner

4:00 pm - US National Lawn Mower Races - Multi-Purpose Arena
4:00 pm - Fishing Clinic - Conservation World
4:00 pm - Paul Bunyan Lumberjack Show - Conservation World
4:00 pm - Hooper the Hypnotist - Ag Tent
4:00 pm - Daily Parade East End of Illinois Avenue

4:30 pm - Aileeah Colgan - Apex Stage
4:30 pm - The Driftaways - Ethnic Village Stage
4:30 pm - Those Funny Little People - Lincoln Stage
4:30 pm - Kim Sheahan Storyteller - Kids Korner
4:30 pm - Catholic Mass - Illinois Building Auditorium

4:30 pm - Xpogo Stunt Team - Thrillville/Gate 12
4:30 pm - Fly Fishing Demo - Conservation World
5:00 pm - Land of Lincoln Barbershop Chorus - Lincoln Stage
5:00 pm - DePriest Puppets - Kids Korner
5:00 pm - Tennessee Borderline Budweiser Tent

5:00 pm - Kildare - Rising Star Stage
5:00 pm - The Mix - Coors Light Tent
5:00 pm - Chopped Competition - Ag Tent
5:00 pm - Blacksmith John Massey - Conservation World
5:00 pm - American Chemical Society/Illinois Chapter - Conservation World

5:30 pm - Alley Cats - Stage Side Pre-Show Party
5:30 pm - Kim Sheahan Storyteller - Kids Korner
5:30 pm - Fishing Clinic - Conservation World
6:00 pm - The Aristocrats Twilight Ballroom
6:00 pm - Xpogo Stunt Team - Thrillville/Gate 12

6:00 pm - Captain Geech & The Shrimp Shack Shooters - Miller Lite Tent
6:00 pm - Paul Bunyan Lumberjack Show - Conservation World
7:00 pm - The Don't Be Brothers w/ Def Leprechaun - Ethnic Village Stage
7:00 pm - Hooper the Hypnotist - Lincoln Stage
7:00 pm - Cirque Extreme - Thrillville/Gate 12

7:00 pm - US National Lawn Mower Races - Multi-Purpose Arena
7:00 pm - AlleyCats - Ag Tent
7:30 pm - Pentatonix Grandstand
7:30 pm - The Boat Drunks - Rising Star Stage

  9:00 pm - Big Daddy Jasper Budweiser Tent
  9:00 pm - X-Krush Coors Light Tent
10:00 pm - Who's Bad Miller Lite Tent
10:00 pm - Fireworks NW Corner of the Infield


All Festivals and Fairs 2017

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)