Festivals Fairs Fun
  Iowa State Fair 2018 Daily Schedule
        August 9 - 19, 2018

Thursday, August 9, 2018   - Schedule

Across From Grandfather's Barn
    9:00 am - Grape Getaway
Administration Building
    10:00 am - National Anthem
Anne and Bill Riley Stage
      9:00 am - Twins, Triplets and More Contest
    12:00 pm - Bill Riley Talent Search
      2:30 pm - Iowan of the Day Presentation
      4:00 pm - Iowa State Fair Queen Candidates, Queen Introductions
      7:00 pm, and 9:00 pm - Matt's Family Jam

Avenue of Breeds, Swine Barn
    2:00 pm - Animal “I Spy” Activity



Bob and Deb Pulver Outdoor Arena
    10:00 am - FFA Beef Cattle Show: Breeding

Boulevard of Dairy Breeds, John & Emily Putney Family Cattle Barn
    9:00 am, 1:00 pm, and 4:00 pm - I Milked a Cow presented by ISU Dairy Science Club ($3 fee)

Bruce L. Rastetter 4-H Exhibits Bldg.
      9:00 am - Educational Presentations and Working Exhibits
      9:00 am - Hands-on Activities Corner
    10:00 am - Automotive Conference Judging
    12:00 pm - Share the Fun
      1:30 pm - Educational Presentations and Working Exhibits
Bruce L. Rastetter 4-H Exhibits Bldg., Outdoor Exhibit Area
    9:00 am - Automotive Exhibits

Bud Light Stage
    11:00 am - Local 5 Midday News
    12:30 pm - Of The Monks Band, Des Moines
      3:00 pm - Voices of Praise
      8:00 pm - Queensryche



Conference Room, Richard O. Jacobson Exhibition Center
    9:00 am - Vet Camp

Country School
    9:00 am - School Activities (Until Noon)

DNR Building
    3:00 pm - Healthy Parks   Health People

DNR Building Courtyard
    11:00 am - From the Farmer's Market to the Dutch Oven
    1:00 pm - Paddling Iowa - Places to go and Safety Tips

East of First Church
    10:00 am, 12:00 pm, 3:30 pm, 5:30 pm - Chainsaw Carvers Gary Keenan and TJ Jenkins

Elwell Family Food Center, Judging Room I
    10:00 am - Cinnamon Ridge Favorite Cheese Curd
    11:00 am - Hy-Vee Smiles in Every Aisle
      2:30 pm - Ultimate Banana Bread
      9:00 pm - Jello Contest

Elwell Family Food Center, Judging Room II
      9:30 am - Iowa's Best Biscotti
    10:30 am - Home Coffee Roasting
    11:30 am - The Pie Basket
      1:00 pm - Mom's Perfect Little Cookie
      3:00 pm - Sweet to Eat
      4:30 pm - Let's Have Tea



Elwell Family Food Center, Judging Room III
    10:30 am - Tammie’s No Bake Desserts
    12:00 pm - King Arthur Flour Bread
      2:00 pm - Bret & Amy Doerring Ugliest Cake
      3:30 pm - Nan's Nummiest Cookies

Elwell Family Food Center, Judging Room IV
    12:00 pm - Kitchen Tips & Baking Hints, Claudette Taylor
      1:30 pm - Best Wing Sauce - Food Center

Expo Hill
      9:30 am - Fitness on the Hill, Zumba by Tracee Saltz
    12:00 pm - The Red Trouser Show (Abcrobatics, Fire and Comedy)
      2:00 pm - The Red Trouser Show (Abcrobatics, Fire and Comedy)
      4:00 pm - The Red Trouser Show (Abcrobatics, Fire and Comedy)

Farm Bureau Pioneer Hall
      9:30 am - 4-H & State Fair Beginnings, Dallas County 4-H Club
    10:30 am - Turkey Calling Contest
    11:00 am - Duck Calling Contest
    12:00 pm - Party of Four Men's A Cappella Quartet, Des Moines
      1:00 pm - Youth Rooster Crowing Contest
      1:30 pm - Ladies Chicken Calling Contest
      3:00 pm - Reunion of the Carlise Cutoff Band
      5:30 pm - Line Dance Lessons, Norma and Gary Hatcher, Osceola
      7:00 pm - Hawkeye Jambouree Reunion


  Iowa State Fair 2018 Daily Schedule:


  • Aug. 9 - Thursday    



FFA Display Building
    2:30 pm - FFA Photography Awards

First Church
    11:30 am, 6:30 pm - Old-Fashion Hymn Sing

Grand Concourse
    8:15 am - Opening Day Historical Walking Tour
    9:00 am - Amerigroup Iowa Day Display

Grandfathers' Barn
    11:00 am, 2:00 pm, 3:00 pm, 4:00 pm, and 6:00 pm - Grape Stomp     11:00 am - Iowa State Fair and Best of Show Wine Sampling
    1:00 pm - Speaker
    2:00 pm - Artist Demonstration, Portraits – John Jannenga, HeART Studio
    4:00 pm - Artist Demonstration, Metal Smith Jewelry - Dennis Victory
    4:00 pm - Wine 101, Speaker Jennie Savits

Grandstand
    9:00 am - Opening Ceremonies
    8:00 pm - Casting Crowns with special guest Matthew West


All Festivals and Fairs 2018

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



Horseshoe Courts
  9:30 am - Horseshoe Pitching: Farmers Championship
  1:30 pm - Horseshoe Pitching: Open Singles

Hy-Vee Fun Forest Stage
  10:00 am - Blue Ribbon Kids Club: Make and Take T-Shirt Day
  11:00 am - The Rubber Chicken Show with Greg Frisbee
  11:30 am - Art Works: "Freight Train" Frank
  12:00 pm - The Dollipops
  1:00 pm - The Rubber Chicken Show with Greg Frisbee
  1:30 pm - Art Works: "Freight Train" Frank
  2:00 pm - The Dollipops
  3:00 pm - The Rubber Chicken Show with Greg Frisbee
  3:30 pm - Art Works: "Freight Train" Frank
  4:00 pm - The Dollipops
  5:00 pm - Blue Ribbon Kids Club: Make and Take T-Shirt Day

John Deere Agriculture Building
  9:00 am - FarmHer: Shining A Light on Women in Agriculture
  9:00 am - Ham and Bacon Judging and Show
  9:15 am - Corn and Soybean Creations, Farm Crops and Fruit Crops Judging
  10:00 am - Junior and Intermediate Flower Show
  12:00 pm - Flower Show
  2:00 pm - Learn about Bees and Honey
  4:30 pm - FFA Horticulture and Floriculture Awards
  5:00 pm - What I Need to Know from a Flower Show Judge

Kids' Zone
  9:00 am - Hedrick's Petting Zoo

Maytag Family Theaters
  7:00 pm - Narcotics Anonymous Meeting, Perry Group

MidAmerican Energy Stage
  9:00 am - Dream Dance Company, Dance Studio, Urbandale
  9:00 am - Video Wall, resuable bag distribution, cut-out photo opportunity
  10:00 am - inMotion Center Dance and Cheer Studio, Newton
  11:00 am - The Dance Avenue, Des Moines
  12:00 pm - Voices in Praise, Pleasant Hill
  1:00 pm - Ladybirds, Des Moines
  2:30 pm - AT & Co, Dance Studio, West Des Moines
  5:00 pm - KCCI News at 5
  8:00 pm - The Lone Bellow

Milking Parlor, John & Emily Putney Family Cattle Barn
  11:00 am, 3:00 pm, and 7:00 pm - Milking Demonstration

Mountain Man Camp
  1:00 pm - Mountain Man Skills Demonstration

Near Bud Light Stage
  12:00 pm, 2:30 pm, 4:30 pm - iFlip

Oman Family Youth Inn
  9:00 am - 4-H Clothing Judging
  5:30 pm - 4-H Clothing Style Show

Outside of John Deere Agriculture Building
  12:00 pm - Ice Carving Demonstration, Bill Gordish

Patty and Jim Cownie Cultural Center
  10:00 am - Coin Jewelry Demonstration, Ken Sims
  10:00 am - Glass Beads, Suzanne LaTour Stevens
  10:00 am - Tie-Dye Demonstrations, Shawn Reeves, Tri-Dyes
  10:00 am - Watercolor and Oil Painting - Walter Creech
  10:00 am - Wheel Thrown and Hand Sculpted Pottery, Blue House Pottery
  11:00 am - Airbrush Painting, Shawn Palek
  11:00 am - Barbed Wire Art, Vicki Ferris
  11:00 am - Pottery, Alex Wilson
  11:00 am - Shawn Palek Airbrush Painting Demonstration
  11:00 am - Simple Origami Box Folding, Hansen Family Origami
  11:00 am - Wire Jewelry Demonstration
  12:00 pm - Glass Beads, Suzanne LaTour Stevens
  12:00 pm - Wheel Thrown and Hand Sculpted Pottery, Blue House Pottery
  1:00 pm - Acrylic Painting, Kaitlin Flury
  1:00 pm - Sculpture, Ron Dinsdale
  1:30 pm - Barbed Wire Art, Vicki Ferris
  2:00 pm - Airbrush Painting, Shawn Palek
  2:00 pm - Glass Beads, Suzanne LaTour Stevens
  2:00 pm - Simple Origami Box Folding, Hansen Family Origami
  2:00 pm - Tie-Dye Demonstrations, Shawn Reeves, Tri-Dyes
  2:00 pm - Wheel Thrown and Hand Sculpted Pottery, Blue House Pottery
  2:00 pm - Wire Jewelry Demonstration, Christina Catron
  2:00 pm - Wood Craft Demonstration, Dennis & Carol Willis
  3:00 pm - Coin Jewelry Demonstration, Ken Sims
  3:00 pm - Crocheted Wire Jewelry, Barbe Vaske
  3:00 pm - Pottery, Alex Wilson
  4:00 pm - Glass Beads, Suzanne LaTour Stevens
  4:00 pm - Wheel Thrown and Hand Sculpted Pottery, Blue House Pottery
  5:00 pm - Airbrush Painting, Shawn Palek
  5:00 pm - Shawn Palek Airbrush Painting Demonstration
  6:00 pm - Glass Beads, Suzanne LaTour Stevens
  6:00 pm - Pottery, Alex Wilson
  6:00 pm - Wheel Thrown and Hand Sculpted Pottery, Blue House Pottery
  7:00 pm - Coin Jewelry Demonstration, Ken Sims

Patty and Jim Cownie Cultural Center Atrium
  2:00 pm - Canvas Painting Class - (additional fee)

Patty and Jim Cownie Cultural Center Courtyard
  1:00 pm - ArtAttack

Paul R. Knapp Animal Learning Center
  11:30 am - The Way We Live Award Presentation - Felt Family
  5:30 pm - Rabbit Hopping and Cavy Courses

Paul R. Knapp Animal Learning Center, Christensen Farms Stage
  10:00 am - Butter Sculpting Contest
  11:00 am - The Thank A Farmer (TAF) Magic Show
  12:00 pm - Milk Chug-A-Lug
  1:00 pm - The Thank A Farmer (TAF) Magic Show
  2:00 pm - DIY Mini Greenhouse Activity
  3:00 pm - The Thank A Farmer (TAF) Magic Show
  4:00 pm - Minute to Win It: Farm Edition presented by Iowa Soybean Association
  5:00 pm - Butter Sculpting Contest

Pigeon / Poultry / Rabbit Building
  10:00 am - 4-H Poultry Show

Pioneer Livestock Pavilion
  8:00 am - Dairy Cattle Show: Holstein
  8:30 am - Dairy Cattle Show: Ayshire, Milking, Shorthorn
  11:45 am - Dairy Cattle Show: All Breed Novice
  7:00 pm - Super Bull Contest

Richard O. Jacobson Exhibition Center
  8:00 am - 4-H Horse Show
  11:00 am - Horse Show: Shires
  1:00 pm - FFA Horse Show

Richard O. Jacobson Exhibition Center Conference Room
  1:30 pm - Vet Camp (Until 3:30 p.m.; pre-registration required)

Ruan Plaza
  9:00 am - Sandscapes Sand Sculpting

Sheep Barn
  8:00 am - FFA Sheep Show
  9:00 am - Sheep Show: Corriedale
  12:00 pm - Big Ram Contest
  1:00 pm - Sheep Show: Rambouillet
  6:00 pm - Wool Show

Strolling
  11:00 am - Dan Dan the Farmer Man
  12:30 pm - Robocars   1:00 pm - Dan Dan the Farmer Man
  2:30 pm - Robocars
  3:00 pm - Dan Dan the Farmer Man
  6:30 pm - Robocars

Susan Knapp Amphitheater
  10:30 am - Governor’s Lifesaving Awards and Outstanding Service Award Presentation
  1:00 pm - Irish Performance Dance Team-Robert Thomas Dancenter, ames
  2:30 pm - Currie Dance and Tumbling, Urbandale
  8:00 pm - High Valley

Swine Barn
  8:00 am - FFA Swine Show: Breeding, Purebred Market
  1:00 pm - Big Boar Contest
  1:00 pm - FFA Rabbit Show
  2:00 pm - FFA Swine Show: Carcass Value
  7:30 pm - FFA Swine: Blue & Gold Gilt Sale

Thrill Town
  9:00 am - Thrill Town Opens

Thrill Ville
  9:00 am - Straw Sculpture, Baling Twines by Brian Sobaski
  10:00 am Thrill Ville

Thrill Zone
  10:00 am - Thrill Zone Opens

William C. Knapp Varied Industries Building - South Hallway - Room A
  9:00 am - State Fair Sew-In (free; participants encouraged)

William C. Knapp Varied Industries Building - Second Floor
  9:00 am - Long Arm Quilting Demonstration
  9:00 am - Toothbrush Rug Demonstration
  10:00 am - Sewing with Patrick Lose - "Make it and Take it" (additional fee)


star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)