Festivals Fairs Fun

Washington State Fair 2017 Schedule
    September 1 - 24, 2017

Washington State Fair Events Center,
110 9th Ave SW, Puyallup, Washington


Daily Schedule - Music, Shows, Entertainment

September 9, 2017   - Saturday

9:00 am - 10:00 pm - ALL BREED SHOWMANSHIP - Arena T - Tractor Supply Arena
9:30 am - 10:30 pm - Horse Breeds Showcase - Barn M
9:30 am - 10:30 pm - JR/SR HIGH SCHOOL ART SHOW - Pavilion - 1st Floor

9:30 am - 9:30 pm - SEATTLE WEAVERS GUILD SHEEP TO SHAWL - Merchants Building
9:30 am - 10:30 pm - PLANTING PATCH - Planting Patch
9:30 am - 10:30 pm - ANIMALS OF THE WORLD - Barn M

9:30 am - 10:30 pm - INTERNATIONAL PHOTO SALON - Pavilion - 2nd Floor
9:30 am - 10:30 pm - MATTRESS FIRM SHOWPLEX - Mattress Firm ShowPlex
9:30 am - 10:30 pm - GIANT INSECT ADVENTURE - Centennial Building

9:30 am - 10:30 pm - PIGLET PALACE - Barn R - Piglet Palace
9:30 am - 10:30 pm - TIMBER GULCH - Timber Gulch
9:30 am - 10:30 pm - Dairy Cattle Show - Holstein, Jersey and Guernsey - AgriPlex



9:30 am - 10:30 pm - CHICKENS & DUCKS - Barn A
9:30 am - 10:30 pm - BEEF CATTLE SHOW - ROV ANGUS, JR. ANGUS AND SHORTHORN -
9:30 am - 10:30 pm - NORTHWEST OUTDOORS - NW Outdoors

10:00 am - 10:00 pm - 4-H COUNTY DAY ACTIVITIES - Asotin, Clallam - Pavilion 1st Floor
10:00 am - 6:00 pm - ANGUS R.O.V. SHOW - Large Show Arena
10:00 am - 11:00 am - 4-H CAT - SHOW - FITTING AND SHOWMANSHIP - Barn F - 4-H Dogs & Cats

10:00 am - 8:00 pm - FREE FACE PAINTING - Silly Ville
10:00 am - 3:30 pm - 4-H FASHION REVUE/CREATIVE CONSUMERS OF FASHION - Pavilion 1st Floor
10:00 am - 1:00 pm - OPEN SHORTHORN SHOW - Large Show Arena

10:00 am - 3:00 pm - C & H PARENT/CHILD COOKIE CONTEST - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
10:00 am - 6:00 pm - ARCHERY RANGE - NW Outdoors
10:00 am - 8:00 pm - PIONEER FARM - Timber Gulch



10:00 am - 12:00 pm - HOLSTEIN SHOW - Arena T - Tractor Supply Arena
10:30 am - 8:00 pm - TRACTOR TRACKS - Tractor Tracks
10:30 am - 11:15 am - SONORO WOMEN'S CHOIR - Showplace Stage

10:30 am - 11:00 am - Wool Riders Only - Mutton Busting - Wool Riders Only
11:00 am - 11:30 am - STREET BEAT - PARKOUR PERCUSSION - Fountain Plaza Stage
11:00 am - 12:00 pm - FORT LEWIS GYMNASTICS - Education Stage

11:00 am - 4:00 pm - SUN CHAN - GOLDSMITHING - Artists in Action
11:00 am - 4:00 pm - GIANT PUMPKIN CARVING - Location: Planting Patch
11:00 am - 1:00 pm - MARY PERILLO - QUILTING - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts

11:00 am - 11:45 am - ROBERTO THE MAGNIFICENT - COMEDY JUGGLING - Coca-Cola Stage
11:00 am - 1:00 pm - LEO SCHUTTER, PAULA MARQUIS - LEATHER CARVING - Hobby Hall - Stage A
11:00 am - 2:00 pm - ARTISTS IN RESIDENCE - Don Crook, Ken Hurley, Phillip Mack, Lisa Rasmussen & Robert Walton - Oldfield Western Heritage Center



11:30 am - 12:15 pm - JOHN DUNNIGAN - FOLK SINGER - Showplace Stage
11:30 am - 1:30 pm - KATHERINE BRAZONIS - SPINNING - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
11:30 am - 1:30 pm - MELANIE BATT - QUILLING - Hobby Hall - Stage B

12:00 pm - 12:30 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
12:00 pm - 12:45 pm - LEAPIN' LOUIE - WESTERN COMEDY - Timber Gulch
12:00 pm - 12:45 pm - MARTY DAVIS BAND - WESTERN - Fountain Plaza

12:00 pm - 2:30 pm - KIDS FISH IN - NW Outdoors
12:00 pm - 1:00 pm - COUNTRY CLOGGERS - Education Stage
12:00 pm - 12:45 pm - Doo-Wah Riders - Country - Coca-Cola Stage

12:00 pm - 6:00 pm - SNOWSHOE TREK - NW Outdoors
12:00 pm - 12:30 pm - WOOL RIDERS ONLY - MUTTON BUSTING - Wool Riders Only
12:00 pm - 2:00 pm - MARYKAY MCDONNELL - JOURNALS/ SCRAPBOOKING - Hobby Hall - Stage C


  Washington State Fair 2017 Schedule
              Live Entertainment:


  • Sep. 1 - Friday     • Sep. 2 - Saturday

  • Sep. 4 - Monday     • Sep. 7 - Thursday

  • Sep. 8 - Friday     • Sep. 9 - Saturday



12:00 pm - 1:00 pm - DENNY DARGAN - COUNTRY MUSIC - Oldfield Western Heritage Center
12:30 pm - 1:00 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters
1:00 pm - 1:30 pm - TUMBLEWEED CROSSING - COMEDY WILD WEST GUNFIGHT STUNT SHOW - Timber Gulch

1:00 pm - 2:00 pm - BONNIE & JOE - Education Stage
1:00 pm - 1:45 pm - MILLER CAMPBELL - Showplace Stage
1:00 pm - 6:00 pm - RUTH GIBBS - POTTERY WHEEL - Artists in Action

1:00 pm - 3:30 pm - Rodeo Playoffs - Saturday Matinee - Washington State Fair Rodeo
1:00 pm - 1:30 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
1:00 pm - 2:00 pm - ALAN HALVORSON - WESTERN MUSIC - Oldfield Western Heritage Center

1:15 pm - 2:00 pm - ROBERTO THE MAGNIFICENT - COMEDY JUGGLING - Coca-Cola Stage
1:30 pm - 6:00 pm - JR. ANGUS SHOW - Large Show Arena
1:30 pm - 2:00 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters


All Festivals and Fairs 2017

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



1:30 pm - 3:30 pm - STEPHANY LANE - PYROGRAPHY - Hobby Hall - Stage A
1:30 pm - 3:30 pm - SUSAN TRELOAR - QUILTING - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
1:30 pm - 2:00 pm - STREET BEAT - PARKOUR PERCUSSION - Fountain Plaza Stage

2:00 pm - 3:00 pm - DENNY DARGAN - COUNTRY MUSIC - Oldfield Western Heritage Center
2:00 pm - 3:00 pm - ELITE SCHOOL OF DANCE - G-FORCE - Education Stage
2:00 pm - 4:00 pm - SUZETT TAGGERT - EMBROIDERY - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts

2:00 pm - 4:00 pm - JERSEY SHOW - Arena T - Tractor Supply Arena
2:00 pm - 4:00 pm - MELANIE BATT - PAPER MODELING - Hobby Hall - Stage B
2:00 pm - 2:30 pm - WOOL RIDERS ONLY - MUTTON BUSTING - Wool Riders Only

2:00 pm - 2:30 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
2:00 pm - 2:30 pm - DRAFT HORSES & DRIVING DEMONSTRATIONS - Arena G- W.H. Paulhamus Arena
2:30 pm - 3:15 pm - LEAPIN' LOUIE - WESTERN COMEDY - Timber Gulch
2:30 pm - 3:00 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters

2:30 pm - 3:15 pm - JOHN DUNNIGAN - FOLK SINGER - Showplace Stage
2:30 pm - 3:15 pm - TINA MARIE - MASTER HYPNOTIST - Coca-Cola Stage
3:00 pm - 3:45 pm - MARTY DAVIS BAND - WESTERN - Fountain Plaza

3:00 pm - 3:30 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
3:00 pm - 4:00 pm - ALAN HALVORSON - WESTERN MUSIC - Oldfield Western Heritage Center
3:30 pm - 5:30 pm - MERLENE KAM, MARLENE MCGUIRE - SCRAPBOOKING - Hobby Hall - Stage C

3:30 pm - 4:00 pm - DRAFT HORSES & DRIVING DEMONSTRATIONS - Arena G- W.H. Paulhamus Arena
3:30 pm - 5:30 pm - MEGHAN HINTZ, FUNCTIONAL NUTRITION HEALTH COACH - FERMENTED FOODS - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
3:30 pm - 6:00 pm - KIDS FISH IN - NW Outdoors

3:45 pm - 4:30 pm - ROBERTO THE MAGNIFICENT - COMEDY JUGGLING - Coca-Cola Stage
4:00 pm - 4:30 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters
4:00 pm - 9:00 pm - MEGAN MONROE - GUITAR STRING JEWELRY - Artists in Action

4:00 pm - 5:00 pm - CHARISMA SCHOOL OF DANCE - Education Stage
4:00 pm - 5:00 pm - 4-H FASHION REVUE/CREATIVE CONSUMERS OF FASHION - Pavilion 1st Floor
4:00 pm - 4:30 pm - WOOL RIDERS ONLY - MUTTON BUSTING - Wool Riders Only

4:00 pm - 6:00 pm - RICHARD LAPLANTE - WOOD CARVING - Hobby Hall - Stage A
4:00 pm - 4:45 pm - MILLER CAMPBELL - Showplace Stage
4:00 pm - 4:30 pm - TUMBLEWEED CROSSING - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show - Timber Gulch

4:00 pm - 6:00 pm - SUSAN TRELOAR - QUILTING - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
4:00 pm - 5:00 pm - DENNY DARGAN - COUNTRY MUSIC - Oldfield Western Heritage Center
4:00 pm - 7:00 pm - ARTISTS IN RESIDENCE - Don Crook, Ken Hurley, Phillip Mack, Lisa Rasmussen & Robert Walton - Oldfield Western Heritage Center

4:30 pm - 5:30 pm - 4-H EQUINE GROOM SQUAD - Paulhamus Arena
4:30 pm - 6:30 pm - MICHELLE VEBBER - CROCHET - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
4:30 pm - 5:00 pm - STREET BEAT - PARKOUR PERCUSSION - Fountain Plaza Stage

4:30 pm - 6:30 pm - SHERRILL MCBROOM - CALLIGRAPHY - Hobby Hall - Stage B
4:30 pm - 5:00 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
5:00 pm - 5:45 pm - LEAPIN' LOUIE - WESTERN COMEDY - Timber Gulch

5:00 pm - 5:45 pm - DOO-WAH RIDERS - COUNTRY - Coca-Cola Stage
5:00 pm - 6:00 pm - TANGLEFOOT CLOGGERS - Education Stage
5:00 pm - 5:30 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters

5:15 pm - 6:00 pm - JOHN DUNNIGAN - FOLK SINGER - Showplace Stage
5:30 pm - 6:00 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
6:00 pm - 7:00 pm - SHAHDAROBA - Education Stage

6:00 pm - 6:30 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters
6:00 pm - 8:00 pm - VICTORIA & STEPHANIE DELK - TWINS IN THE KITCHEN - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
6:00 pm - 8:00 pm - SUZETT TAGGART - DOODLE ART - Hobby Hall - Stage C

6:00 pm - 6:45 pm - MARTY DAVIS BAND - WESTERN - Fountain Plaza
6:15 pm - 7:00 pm - TINA MARIE - MASTER HYPNOTIST - Coca-Cola Stage
6:30 pm - 8:30 pm - DAVID JENSEN - LEATHER STAMPING - Hobby Hall - Stage A

6:30 pm - 10:30 pm - Rodeo Playoffs with Easton Corbin - Saturday Evening - Columbia Bank Concert Series
6:30 pm - 8:30 pm - SUSAN STILES - TATTING - Pavilion - 2nd Floor - Home Arts
6:30 pm - 7:30 pm - 4-H EQUINE SHOW - SENIOR PERFORMANCE, STOCK SEAT EQUITATION - Paulhamus Arena

6:30 pm - 7:00 pm - ROBIN - Superhero Headquarters
6:30 pm - 7:00 pm - 4-H CAT COSTUME CONTEST - Barn F - 4-H Dogs & Cats
6:30 pm - 7:00 pm - WOOL RIDERS ONLY - MUTTON BUSTING - Wool Riders Only

6:30 pm - 7:00 pm - TUMBLEWEED CROSSING - COMEDY WILD WEST GUNFIGHT STUNT SHOW - Timber Gulch
7:00 pm - 7:30 pm - CATWOMAN - Superhero Headquarters
7:00 pm - 8:00 pm - WASHINGTON SCOTTISH PIPE BAND - Education Stage

7:00 pm - 9:00 pm - LEE WEBB - WHITTLING - Hobby Hall - Stage B
7:15 pm - 8:00 pm - DOO-WAH RIDERS - COUNTRY - Coca-Cola Stage
7:15 pm - 8:00 pm - MILLER CAMPBELL - Showplace Stage

8:15 pm - 9:00 pm - TINA MARIE - MASTER HYPNOTIST - Coca-Cola Stage
9:00 pm - 10:30 pm - Easton Corbin Dancin' in the Dirt Party - Columbia Bank Concert Series

Schedule can be subject to change


    search Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

    search Search (All)